Co je redakční systém WordPress?

WordPress je nejrozšířenější open source redakční systém napsaný v PHP a MySQ. Jeho využití je velmi široké, vhodný je zejména pro webovou prezentaci živnostníků,, malých a středně velkých firem. Postavit na něm lze i menší eshop, který lze propojit s webem. Široké využití má i při tvorbě blogů a magazínů.

V současné době je až 28% všech webových stránek postaveno na WordPressu.

Co vše WordPress umí?

Na redakčním systému WordPress lze vytvořit vlastní šablony s téměř neomezenými možnostmi. Vývoj takové šablony je však zdlouhavý, proto se nejčastěji využívají již hotové šablony, které jsou zdarma nebo placené. Kód těchto šablon lze libovolně upravit a postavit si tak web na míru. WordPress rovněž disponuje možností rozšířit funkce pomocí tzv. pluginů, některé z nich jsou nezbytné pro správné fungování webu. Pro nahrávání obrázků WordPress disponuje mediálním úložištěm. Jednou z přednastavených funkcí je publikace příspěvků a možnost komentářů. Redakční systém rovněž umožňuje registraci uživatelů či administrátorů s nastavitelnými oprávněními.

Jaké jsou výhody WordPressu?

WordPress má celou řadu výhod oproti jiným redakčním systémům i předčí některé redakční systémy vyrobené na míru.

Mezi hlavní výhody patří jeho variabilita, kdy můžete do blogu či firemního webu zabudovat jednoduchý eshop, nebo vybudovat komunitu lidí, kteří budou přispívat vlastním obsahem přes redakční systém. WordPress toho nabízí však mnohem více. Díky snadnému a přehlednému ovládání si dokážete sami vkládat obsah na web i měnit jeho design pouhým jedním kliknutím.

Nevýhody WordPressu

Přestože má WordPress celou řadu výhod, má i své nevýhody. Mezi ně patří zejména jeho rozšířenost, která zapříčiňuje problémy se zabezpečením, je častým cílem hackerů. Proto je důležité dbát o jeho správné zabezpečení a mít nainstalovanou aktuální verzi. Další nevýhoda spočívá v rychlosti webu, která se snižuje s velkým množstvím pluginů a obsahu. WordPress tedy nemohu doporučit pro větší eshopy a pro weby s vysokou návštěvností, které vyžadují lepší zabezpečení. 

Potřebujete poradit s WordPressem? Kontaktujte mě na email podpora@michal-koupil.cz a najdeme společně řešení.