Jak na instalaci WordPressu

WordPress je uživatelský přívětivý redakční systém a velice rozšířený, proto je i jeho instalace jednoduchá.

První možností je automatická instalace WordPressu přes webhosting. Mnoho webhostingů nabízí možnost nainstalovat WordPress i několik další redakční systémy pouhým jedním kliknutím. Druhou možností je manuální instalace přes FTP klienta. V tomto článku se podíváme na obě možnosti.

 1. Instalace WP přes webhosting
 2. Stažení souborů s WordPressem
 3. Upload WP souborů na webhosting
 4. Založení databáze
 5. Konfigurace databáze
 6. Dokončení instalace

1. Instalace WordPressu přes webhosting

Mnoho českých i zahraničních webhostingů nabízí instalaci WordPressu jedním kliknutím. Možnost instalace naleznete v administračním rozhraní, nejčastěji pod záložkou “aplikace". Po instalaci si buď vytvoříte nové uživatelské jméno a heslo, nebo přihlašovací údaje dostanete na emailem. K přihlášení do redakčního systému se dostanete přes url adresu ve formátu www.vasedomena.cz/wp-admin.

2. Stažení souborů s WordPressem

Pokud Váš webhosting nenabízí možnost automatické instalace, podíváme se nyní, jak nainstalovat WordPress manuálně.

Na adrese https://cs.wordpress.org/ si stáhněte nejnovější verzi čistého WordPressu v české verzi. verzi v angličtině lze stáhnout zde: https://wordpress.org/download/

3. Upload WP souborů na webhosting

Jakmile máme WordPress stažený, zabalený soubor je potřeba ve vašem počítači rozbalit pomocí programu např. WinRAR. Adresář, do kterého jste soubory rozbalili, si zapamatujte. Rozbalené soubory je potřeba následně nahrát na webhosting pomocí FTP klienta. K tomu budete potřebovat program jako je FileZilla nebo Total Commander.

Otevřete FTP program a zadejte přihlašovací údaje k vašemu webhostingu.

Budeme potřebovat tyto údaje:

 1. Hostitel = adresa webhostingu/vašeho webu
 2. Uživatelské jméno a heslo (zadejte přihlašovací údaje k vašemu webhostingu)

Po úspěšném přihlášení přetáhněte soubory WordPressu z adresáře na server.

4. Založení databáze

Důležitou součástí je zřízení databáze. Databázi vytvoříte jednoduše přes administraci vašeho webhostingu, kde stačí kliknout na založit novou databázi a vyplnit údaje k databázi. Údaje si poznamenejte do textového souboru, k dalšímu kroku instalace budete potřebovat:

 • Jméno databáze
 • Adresu databázového serveru
 • Heslo účtu databáze
 • Jméno účtu databáze

5. Konfigurace databáze

V tomto kroku propojíme databázi s WordPressem. Zadejte url vaší domény do prohlížeče a klikněte na tlačítko Vytvořit konfigurační soubor. Zobrazí se vám okno, do kterého zadáte přihlašovací údaje k vaší databázi z předchozího kroku. Do pole “databázový server" zadejte localhost a v “předpona tabulek" můžeme ponechat wp_ a klikněte na potvrdit.

6. Dokončení instalace

Po propojení WordPressu s databází nastavíme údaje pro administrátorský účet, přes který se budete později přihlašovat do redakčního systému. Přihlašovací údaje lze kdykoliv později změnit, lze také vytvořit více účtů.

Jakmile budete mít přihlašovací údaje vyplněné, klikněte na instalovat WordPress. Na emailovou adresu obdržíte zadané přihlašovací údaje a pak už se stačí jen přihlásit přes odkaz vasedomena.cz/wp-login.

Potřebujete poradit s instalací WordPressu? Kontaktujte mě na email podpora@michal-koupil.cz a společně najdeme řešení.